Indian Chieftain Classic
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Indian Chieftain Classic 2020
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 101 mm |
| Takt | 113 mm |
| Vridmoment | 151 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 3000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 9.5 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Grader | 49 |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Rem |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Kylning | Luft |
| Slagvolym | 1811 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Diameter | 46 mm |
| Slaglängd | 89 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Slaglängd | 114 mm |
Chassi
| Lutningsvinkel | 65 grad |
|---|---|
| Bihang | 150 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 300 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 300 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Elektroniskt luftbränslesystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 130 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 16 tum |
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
| Höjd på bakhjul | 60 % |
| Diameter på bakhjul | 16 tum |
| Längd | 2571 mm |
| Hjulbas | 1668 mm |
| Säteshöjd | 660 mm |
| Torrvikt (med ABS) | 375 kg |
| Bränsletankskapacitet | 20.8 l |
Indian Chieftain Classic Historik
Indian Chieftain Classic 2019

1811 cm3
370 kg
Indian Chieftain Classic 2018

1811 cm3
370 kg
Vanliga frågor däck Indian Chieftain Classic
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Tourer och cruiser
Hög körsträcka och ett coolt utseende är mycket viktigt, men våtgrepp är lika välkommet. Fokus ligger på touring-egenskaper och mindre på sportighet.
Frågor och svar Indian Chieftain Classic
- Vilket är aktuellt marknadspris för Indian Chieftain Classic?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Indian Chieftain Classic, tillverkningsår 2019, är 305 540 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 10 467 km.
- Vilken av dem är bäst? Indian Chieftain Classic eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Indian Chieftain Classic?
- Jämfört med andra Touring motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Indian Chieftain Classic motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Indian Chieftain Classic?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Indian Chieftain Classic efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Indian Chieftain Classic Bilder
Källa: 1000PS







Visa fler bilder
